Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Operating Temperature : -25℃~+85℃
Locking Feature : 翻盖式
Number of Contacts : 32P
Pitch : 0.5mm
Current Rating : 400mA
Voltage Rating (Max) : 50V
Contact Type : 下接
Mounting Type : 卧贴
FFC, FCB Thickness : 0.3mm
Contact Plating :
Contact Material : 磷青铜
Description : FFC/FPC Connector 32 Position 0.5mm Pitch Bottom Contact
Mfr. Part # : 05A20L32P
Package : SMD,P=0.5mm,Surface Mount,Right Angle
Model Number : 05A20L32P
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HanElectricity Co.,LTD
  • Materials: LCP (for plastic parts and buckle), Phosphor Copper (for terminals and solder tabs)
  • Colors: Natural (for plastic parts), Black (for buckle)
  • Finishes: Nickel base, High tin (for terminals and solder tabs)
  • Application: Suitable for flat cables and printed circuit boards
Technical Specifications
Specification Value
Current Rating 0.4A AC/DC
Voltage Rating 50V AC/DC
Temperature Range -25 to +85
Withstand Voltage 200V AC/Minute