Robust FG FG-0.5S-AX-24PBW electronic component designed for precision and durability in electronics
Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Locking Feature : 抽屉式
Number of Contacts : 24P
Pitch : 0.5mm
Contact Type : 下接
Mounting Type : 卧贴
FFC, FCB Thickness : 0.3mm
Contact Plating :
Contact Material : 磷青铜
Description : FFC/FPC Connector 24 Position 0.5mm Pitch Bottom Contact
Mfr. Part # : FG-0.5S-AX-24PBW
Package : SMD,P=0.5mm,Surface Mount,Right Angle
Model Number : FG-0.5S-AX-24PBW
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: FUGANG
  • Origin: Zhejiang, China
Technical Specifications
Model Description Voltage Current Rating Operating Temperature Dimensions (mm) Weight (g)
FG-101 Standard Electronic Component DC 5V 1A -20C to 70C 10 x 5 x 2 0.5
FG-205 High-Performance Module DC 12V 2A -40C to 85C 15 x 8 x 3 1.2
FG-300 Compact Sensor DC 3.3V 0.5A 0C to 50C 8 x 4 x 1.5 0.3