Industrial electronic component JUSHUO AFC01-S60FCA-00 offering performance for diverse applications
Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Locking Feature : 翻盖式
Number of Contacts : 60P
Pitch : 0.5mm
Contact Type : 下接
Mounting Type : 卧贴
FFC, FCB Thickness : 0.3mm
Contact Plating :
Contact Material : 铜合金
Description : FFC/FPC Connector 60 Position 0.5mm Pitch Bottom Contact Surface Mount, Right Angle
Mfr. Part # : AFC01-S60FCA-00
Package : SMD,P=0.5mm,Surface Mount,Right Angle
Model Number : AFC01-S60FCA-00
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: (JUSHUO)
  • Origin: China
Technical Specifications
Model Description Voltage Current Rating Operating Temperature Dimensions (mm) Weight (g)
JS-101 Electronic component 12V DC 1A -20C to 70C 20 x 10 x 5 2
JS-205 Power module 24V DC 5A -10C to 85C 50 x 30 x 15 15
JS-300 Signal converter 5V DC 0.5A 0C to 50C 30 x 20 x 8 5