Electrical Connector JUSHUO AFC31-S40FIA-00 Precision Component Suitable for Industrial Applications
Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Locking Feature : 翻盖式
Number of Contacts : 40P
Pitch : 0.5mm
Contact Type : 双侧触点/上下接
Mounting Type : 卧贴
FFC, FCB Thickness : 0.3mm
Contact Plating :
Contact Material : 铜合金
Description : FFC/FPC Connector 40 Position 0.5mm Pitch Double-Sided Contacts, Top and Bottom Entry Surface Mount, Right Angle
Mfr. Part # : AFC31-S40FIA-00
Package : SMD,P=0.5mm,Surface Mount,Right Angle