quick mating compression lug Amphenol SLPRA25CPSB with 360 rotating plug and RADSOK R4 Technology
Product Categories
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Description : Specialized Connectors RoHS
Mfr. Part # : SLPRA25CPSB
Model Number : SLPRA25CPSB
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Amphenol
  • Product Line: SurLok Plus Series
  • Technology: RADSOK R4 Technology
  • Certifications: UL1977/4128, TUV 2PfG2740, ISO9001, ISO14001, IATF 16949, MIL-STD-790
  • Material: Quality copper alloy contacts, thermoplastic housings
  • Environmental Compliance: RoHS compliant
Technical Specifications
Specification Gen 1.0 | 1000V DC Gen 2.0 | 1500V DC Gen 2.5
RADSOK Size 5.7mm, 8.0mm, 10.3mm 3.6mm, 5.7mm, 8.0mm, 10.3mm, 12.0mm 5.7mm, 8.0mm, 10.3mm
Current Rating 50A~70A (5.7mm), 100A~120A (5.7mm), 120A~250A (8.0mm), 150A~250A (8.0mm), 250A~320A (10.3mm), 300A~360A (10.3mm) 70A (3.6mm), 120A (5.7mm), 200A (8.0mm), 300A (10.3mm), 360A (12.0mm) 120A (5.7mm, 1000V DC), 250A (8.0mm, 1500V DC), 320A (10.3mm, 1500V DC)
Operating Temperature -40C~125C (1500V DC), -40C~105C (1000V DC) -40C~125C (1500V DC), -40C~140C (1500V DC) (Not explicitly detailed for Gen 2.5 in this section)
IP Sealing (Mated) IP67/IP6K9K (1500V DC), IP67 (1000V DC) IP67/IP6K9K (1500V DC) IP67 (Gen 2.5)
Flammability UL 94 V-0 UL 94 V-0 (Not explicitly detailed for Gen 2.5 in this section)
Durability 100 cycles 100 cycles (Not explicitly detailed for Gen 2.5 in this section)
EMI Shielding No (5.7mm, 8.0mm), Yes (8.0mm EMI, 10.3mm) Yes (14mm EMI) (Not explicitly detailed for Gen 2.5 in this section)
HVIL Function No (5.7mm, 8.0mm, 10.3mm), Yes (8.0mm EMI, 10.3mm EMI) Yes (14mm EMI) (Not explicitly detailed for Gen 2.5 in this section)